Challenge Cup : RK Konjuh Zivince – Great Dane HC London (38-24)

“Challenge Cup” , concurs european de handball, început astăzi, 9 octombrie 2009, va oferi pe parcursul a 3 zile meciuri foarte importante de handball între echipe ce au participat la campionatele europene : RK Konjuh Zivince ( Bosnia şi Herţegovina ), Great Dane HC London ( Marea Britanie ) , A.S.D. Albatro ( Italia ) şi H.C. Odorhei ( România ). Prima zi a debutat cu două meciuri foarte spectaculoase, cel între echipa bosniacă şi cea britanică, şi cel de-al doilea între echipa odorheiană şi cea italiană. Pentru evidenţierea fazelor importante de pe durata meciului am realizat o grilă informativă a acestuia, prezentând majoritatea atacurilor de pe durata evenimentului.

• 24:35 – Echipa londoneză realizează penultimul gol pe această repriză, încercând o revenire uşoară ;
  • 29:58 – Reuşind un contraatac de excepţie însă fără finalizare, în urma unei accidentări 2 jucători (echipe diferite) sunt răniţi, revenindu-şi destul de repede .

Repriza II

• 00:31 – Dorind o revenire a situaţiei, echipa londoneză deschide scorul acestei reprize, marcând primul gol;
  • 01:45 – Echipa bosniacă introduce primul gol al acesteia din repriza a două, tensiunea creşte ;
  • 03:14 – Londonezii marchează în urma unui contraatac de excepţie ;
  • 15:10 – Păstrând ritmul, londonezii introduc încă un gol în poarta adversă ;
  • 18:17 – Revenindu-şi, bosniecii marchează în urma unui contraatac ;
  • 21:04 – Continuând seria de goluri, bosniecii dau goluri continuu, trecând cu uşurinţă de apărarea echipei adverse ;
  • 24:50 – Sperând la o victorie, londonezii marchează dintr-un contraatac foarte reuşit ;
  • 27:28 – Asigurându-şi victoria, bosniacii conduc marcând şi acest Chloramphenicol gol ;
  • 29:30 – Un ultim gol, cu inima frântă, al londonezilor, pierzând acest meci .

Scor final : 38 – 24 ( câştigător : RK Konjuh Zivince )